Porady

Jak połączyć maksimum komfortu i oszczędności przy ocieplaniu poddasza?

Nawet 3000 złotych rocznie można zaoszczędzić na ogrzewaniu domu, właściwie go ocieplając - obliczyli eksperci ISOVER. W jaki sposób uzyskać takie oszczędności? Na co zwrócić uwagę przy projekcie? Czym kierować się wybierając materiał izolacyjny? Jak uniknąć błędów, które mogłyby przekreślić korzyści płynące z użycia znakomitych materiałów? I jak połączyć oszczędności z maksymalnym komfortem? Na te pytania odpowiada dziś ISOVER.

1.jpg

Ile można zaoszczędzić?

Efektywna izolacja nie jest widoczna na co dzień wdomu, ale ma ogromny wpływ na komfort mieszkania, jak również na wydatkizwiązane z ogrzewaniem.

Za modelowy sposób ocieplenia domu przyjętoizolację podłogi o grubości 20 cm, izolację ścian o grubości 30 cm i dachu – 40cm. Zestawiono te założenia z przeciętnymi grubościami ociepleń w większościdomów, które budowane przed laty posiadają izolację podłóg, dachu czy ścianzwykle nie większą niż 5 cm. Jeśli zatem uzupełnimy ocieplenie do wartościwłaściwych, a dom ogrzewamy węglem „eko-groszkiem” – roczne oszczędnościwyniosą ok. 1750 zł. Przy ogrzewaniu gazem zaoszczędzimy dwa i pół tysiącazłotych. Największe oszczędności możemy wygenerować, kiedy do ogrzewaniastosujemy olej opałowy lub energię elektryczną. Wówczas w naszych portfelachpozostanie ponad trzy i pół tysiąca złotych.

Oprócz wymiernej korzyści finansowej dobreocieplenie poddasza to także komfort życia – właściwa temperatura, zdrowymikroklimat, brak problemów z grzybem i pleśnią, a także dłuższa trwałośćkonstrukcji poddasza dzięki odprowadzaniu wilgoci przez inteligentnąparoizolację o zmiennym oporze dyfuzyjnym zależnie od pory roku.

A co można zrobić z zaoszczędzonymi tysiącami? Nato pytanie każdy może odpowiedzieć sobie sam.

Czym kierować się przy doborze materiału izolacyjnego?

- Izolacjadomu to inwestycja długofalowa i zwraca się stosunkowo szybko. Przy wyborzeodpowiedniego materiału izolacyjnego warto spojrzeć więc w przyszłość i wybraćprodukty, które właściwie spełnią swoją funkcję, a przy tym pozwolą maksymalnieobniżyć koszty eksploatacji domu – mówi Janusz Łyczko, kierownik marketingu ISOVER – w ofercie ISOVER klienci znajdą produkty oparametrach gwarantujących energooszczędność, a to wartość, która z pewnościązaprocentuje.

Dachyskośne należy izolować materiałem lekkim i sprężystym, nie będzie on obciążałkonstrukcji, a jednocześnie wypełni całą przestrzeń między krokwiami. Unikniemyprzez to strat ciepła przez niedokładnie zaizolowany dach. Sprawdźmykoniecznie, jaki współczynnik przewodzenia ciepła ma materiał izolujący. Naetykiecie jest oznaczany grecką literą λ (lambda).

Immniejsza lambda, tym lepiej materiał izoluje. Z oferty ISOVER godna poleceniajest Profit-Mata o lambdzie 0,035, zapewniającej znakomite właściwościtermiczne, a co za tym idzie – znaczące oszczędności w kosztach ogrzewania. Tolekka, niepalna, sprężysta wełna w rolce, niewymagająca przy montażusznurkowania. Profit-Mata została wyróżniona godłem Teraz Polska.

 

Kardynalnym błędemjest stosowanie grubości izolacji wg zasady „bo tak się robi” lub wg zasady, żenieważne jaką lambdę ma materiał, ważne żeby był tani. 30 cm wełny szklanej olambdzie 0,044 izoluje o 33% gorzej niż izolacja o lambdzie 0,033, koniecznejest więc sprawdzenie, czym wykonawca izoluje, inaczej możemy płacić wyższerachunki za ogrzewanie chociaż niby zastosowaliśmy „odpowiednią” grubośćizolacji.

Czy naszprojekt jest energooszczędny?

Jeszczezanim zmierzymy się z budową domu, warto przyjrzeć się projektowi lubprojektom, które bierzemy pod uwagę, pod kątem izolacji przegródodpowiedzialnych za efektywność energetyczną całej bryły budynku. Wszczególności chodzi tu o dach oraz fasady, ale też i krawędzie stykuizolowanych powierzchni.

 

Jaksprawdzić, czy architekt dobrze zaprojektował izolację naszegoenergooszczędnego domu? Wystarczy wziąć długopis i „objechać” przy jego pomocyprzekrój pionowy budynku. Następnie „obrócić” budynek o 90 stopni – czyli w tensam sposób zbadać drugi przekrój pionowy. Poza drzwiami i oknami nie powinnobyć żadnej przerwy w izolacji.

Co powinienwiedzieć wykonawca?

Zanim zaczniemy izolować, przemyślmy, czy każdy element dachumożemy ocieplić. Potem może być już za późno i nie unikniemy strat ciepła np.przez niezaizolowaną murłatę. Izolacja musi otulać dom jak kołdra – bez żadnychprzerw. Jeśli użyjemy materiału w rolkach, to ograniczymy jego zużycie.

 

Po prostu odmierzymy rozstawymiędzy krokwiami i potniemy rolkę na kawałki o długościach większych o 2cm niżrozstaw krokwi. Ocieplajmy zawsze w dwóch warstwach, jedna warstwa prostopadledo drugiej. W ten sposób unikniemy liniowych mostków termicznych. Należyprzyjąć, że grubość izolacji dachu powinna wynosić minimum 30 cm, co zresztąpotwierdzają polscy eksperci.

Niestetywykonawcy nie są często świadomi problemu mostków liniowych, dlatego teżzwyczajowo wełnę szklaną instalują tylko między krokwiami, a nie w dwóchwarstwach, pierwszą między, a drugą pod krokwiami.

 

Zapominają teżo tym, że stosując wełnę w matach i przycinając ją do wymiaru rozstawu krokwinależy robić to w poprzek rolki, a nie wzdłuż, bo w takim wypadku spora częśćizolacji się marnuje, chyba że wykonawcy resztki zaczynają „upychać” co jestkolejnym błędem bo wtedy nikt nie jest w stanie skontrolować grubościmateriału.

 

Ważne jest też,aby zachować szczelinę wentylacyjną nad izolacją, jej brak może skutkować, wzależności od rodzaju pokrycia, wykraplaniem się pary wodnej w izolacji coprowadzić może do powstania grzybów lub pleśni, które są groźne nie tylko dlanaszego zdrowia ale również dla drewnianej konstrukcji dachu.

Dom musi oddychać

Pamiętajmy, żeocieplone poddasze trzeba chronić przed wilgocią również tą pochodząca zwnętrza domu. Przenikaniu pary wodnej pochodzącej z wnętrza domu do środkaprzegrody przeciwdziała paroizolacja. Ta najnowocześniejsza cechuje sięzmiennym oporem dyfuzyjnym w zależności od pory roku.

 

Częśćproducentów rekomenduje stosowanie paroizolacji tylko w pomieszczeniach opodwyższonej wilgotności (łazienki, pralnie). ISOVER zaleca  zastosowanie jej na całej powierzchni – wszakpara wodna może bez ograniczeń przemieszczać się z łazienki do przylegającegopokoju, nie ma możliwości jej zatrzymać. Koszt paroizolacji jest niewielki,kilka złotych za m2, a szkody które mogą wyniknąć w wyniku jej braku, np. grzybw konstrukcji dachu, są trudno odwracalne.

Dach skośnymusi być wentylowany (wloty i wyloty powietrza znajdują się w kalenicy i przyokapie). Jeśli wykonawca zapomni o wentylacji, w naszym domu może pojawić sięgrzyb i pleśń.

 

Stosujmy zawszeparoizolację pod izolacją i wiatroizolację nad izolacją. Ważną rzeczą jest teżzastosowanie odpowiedniej paroizolacji. Ponieważ ciepło ucieka poprzez dachzimą na zewnątrz budynku, a latem napływa ono do wewnątrz budynku, izolacjaparoizolacyjna powinna mieć zmienny opór dyfuzyjny (zimą wysoki, latem niski).

Takie folie sąjuż obecne na polskim rynku – nowością o szczególnie godnych poleceniaparametrach i właściwościach aplikacyjnych jest ISOVER Vario XtraSafe. Abyzapewnić szczelność, system ISOVER Vario XtraSafe oprócz folii o poszerzonymzakresie zmienności oporu dyfuzyjnego (0,3-20m) zawiera również odpowiednietaśmy i kleje niezbędne do odpowiedniego, szczelnego, a przy tym łatwego(dzięki nowatorskiej technice łączeń)  montażu.

Porady

Trwa ładowanie...

Inspiracje

Trwa ładowanie...